Maine Coon Maine Coon Maine Coon Maine Coon
Health / Zdrowie

Znaczenie badania USG dla poszukiwania HCM

 

W oparciu o udowodnione autosomalne dominujące dziedziczenie się schorzenia najbardziej wiarygodnym badaniem na potwierdzenie obecności HCM w linii hodowlanej są systematyczne badania echokardiograficzne USG serca, tzw. echo serca. Badania te służą określeniu rzeczywistej podatność na HCM wynikającej z predyspozycji genetycznych, a systematyczne ich wykonywanie między 1, a 6 rokiem życia kota pozwalają możliwie najwcześniej odsunąć chore osobniki z programu hodowlanego. Podczas tych badań poszukuje się pierwszych symptomów postępujących zmian w sercu. Badania te wykonujemy każdemu kotu, którego planujemy lub już włączyliśmy do programu hodowlanego. Odkrycie objawów choroby serca w wieku do 6. roku życia pozwala na wcześniejsze zdiagnozowanie choroby i wycofanie kota z programu zanim stanie się rodzicem zbyt wielu kociąt. Potwierdzenie braku wad serca do 6. roku życia daje mocną przesłankę do stwierdzenia, iż kot nie jest obciążony genetycznym HCM. Badania w wieku 8 lat mogą mocno wzmocnić przekonanie o braku genetycznego HCM, jednak w przypadku wyniku pozytywnego istnieje ryzykoposzukiwania przyczyn wtórnego HCM, które jest możliwe do pojawienia się w tym wieku, a nie jest dziedziczone.

Wykonując systematyczne badania echokardiograficzne serca kota uzyskujemy wgląd na faktyczny status podatności na kardiomiopatię przerostową typu genetycznego. Ostatnie badanie USG w wieku 5-6 lat kończy procedurę badawczą na ten typ HCM, gdyż objawy HCM w starszym wieku wynikają przeważnie z innych chorób (HCM wtórne) i nie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stwierdzenie braku jakichkolwiek symptomów HCM w tym okresie życia daje wysoki poziom pewności co do braku genetycznego HCM u kota i znacząco zmniejsza jego szansę wystąpienia HCM w kolejnych pokoleniach.

Moc tej procedury badawczej zostaje znacznie wzmocniona w sytuacji, gdy prowadzi się ją konsekwentnie również na parach przodków kota - jego rodzicach i dziadkach. Przykładowo, jeśli rodzicom kota wykonuje się systematyczne echo serca to szanse na HCM u ich potomstwa znacznie maleją. A jeśli u obojga przodków zakończono procedurę badań echo serca to szanse na genetyczny HCM u ich bezpośredniego potomstwa zbliża się do 0.

 

 

A co w sytuacji, gdy chcemy do hodowli wprowadzić kota, którego rodzice nie mieli przeprowadzonych badań echo serca? W takim przypadku status podatności na HCM u hodowlanego kota jest zupełnie nieznany. Włączenie takiego kota jest obarczone znacznym ryzykiem, a jedynym dostępnym narzędziem pozwalającym częściowo obniżyć to ryzyko jest możliwość oparcia się na wynikach niedoskonałego badania genetycznego na HCM. Z powodu tego, że pary jego przodków nie były wcześniej przebadane metodą echo serca to szczególnie istotne dla jego potomstwa jest rozpoczęcie i kontynuowanie badań USG serca tego kota.

Jedynie w oparciu o zakończone u obojga rodziców procedury badania HCM metodą ultrasonografii (echo serca w wieku 5-6 lat) można zignorować testy molekularne z wynikiem N/HCM u potomstwa i uznać je jako fałszywie pozytywne dla tego potomstwa.

 

Hodowla Special Agent *PL
http://kotki.eu/

 

statystyka